ASRock 870 Extreme3 - funkcionalumas už nedidelę kainą?

Autorius: Suvirintojas

Prieš maždaug penketą metų ASRock tikrai nebūtų buvęs nei mano nei tikriausiai daugelio kitų pasirinkimas komplektuojant vidurinės ar aukštos klasės kompiuterį, mat nei geromis spartinimo savybėmis, nei aukšta komponentų kokybe šios plokštės dažnai nepasižymėjo. ASRock buvo ASUS įkurta dukterinė įmonė, gaminanti pigius produktus nereikliems vartotojams, o nuo 2002-ųjų metų kompanija atsiskyrė, tačiau išlaikė panašią veiklos kryptį. Visgi 2007-ųjų pabaigoje ASrock pranešė keisianti savo kryptį ir gaminsianti ir brangesnes, vidurinei bei aukštesnei klasėms skirtas pagrindines plokštes. Ir šį savo pažadą ASRock tesėjo. Dabar turime ne tik Extreme serijos plokštes, kurios iš pirmo žvilgsnio pasižymi ir funkcijų gausa, ir gera kaina, bet netgi atgaivintą Fatal1ty seriją, o ASRock šių metų pradžioje tapo trečia pagrindinių plokščių gamintoja pagal pardavimus, nusileidžianti tik ASUS ir Gigabyte.

Šiandien apžvelgiama ASRock 870 Extreme3 pagrindinė plokštė AMD procesoriams, kuri bent jau "ant popieriaus" atrodo labai patraukliai. Kokia realybė - skaitykite žemiau.

Pakuotė ir komplektacija


Nors plokštės dėžutė ir yra labai blizgi, dydžiu ji tikrai neišsiskiria. Informacijos ant jos taip pat gausu. Tiesa, galinę dalį daugiausiai užima sugrūsti spalvoti paveiksliukai su ASRock technologijų aprašymu, o specifikacijoms paliktas sąlyginai nedidelis plotas, kuriame tekstas labai suspaustas.

Viduje komplektacija nėra gausi, tačiau jau kiek pilnesnė nei būdavo prieš pora metų. Pakuotėje rasime:

  • Pagrindinę plokštę
  • Tris SATA kabelius
  • SATA į eSATA kabelį su rėmeliu tvirtinti korpuso gale
  • Galinę plokštelę
  • Tvarkyklių diską
  • Vartotojo vadovą
  • BIOS nustatymų vadovą
  • ASRock Instant Boot lankstinuką
  • ASRock Intelligent Energy Saver lankstinuką


Anksčiau ASRock dažniausiai apsiribodavo vartotojo vaduovu, dviem SATA kabeliais ir tvarkyklių disku. Dabar turime ir daugiau SATA kabelių, ir daugiau makulatūros, ir netgi ilgesnį nei 200 puslapių vartotojo vadovą keliomis kalbomis bei SATA į eSATA perėjimą, tvirtinamą korpuso gale.


AMD 870 lustų rinkinys ir plokštės specifikacijos


AMD 870 lustų rinkinys yra pradinės klasės 8 serijos lustų rinkinys iš AMD, AM3 lizdo procesoriams be integruoto grafikos posistemio. Savo specifikacijomis jis labai panašus į praėjusios kartos AMD 770 lustų rinkinį. Jis netgi gaminamas pagal tą patį 65 nm technologinį procesą (880G ir 890GX gaminami pagal 55 nm procesą) kaip ir 770, o jo TDP reitingas siekia 12,5 W. Šis pietinis tiltas turi 22 PCI-Express 2.0 linijas ir oficialiai nepalaiko Crossfire. 16 linijų gali būti panaudotos grafikos plokštei, dar 4 linijos gali būti apjungtos didesnio pralaidumo reikalaujantiems valdikliams. Likusios dvi linijos gali būti panaudojamos x1 įrenginiams.

Su AMD-870 šiauriniu tiltu šioje plokštėje komplektuojamas SB850 pietinis tiltas, gaminamas pagal 65 nm technologiją. A-Link Express III pralaidumo magistrale SB850 bendrauja su 870. Trečiosios A-Link magistralės pralaidumas, lyginant su praėjusios kartos lustų rinkiniuose naudota antrąja, išaugo dvigubai (2 GB/s viena kryptimi, 4 GB/s abiem kryptimis). Papildomas pralaidumas reikalingas ne be reikalo. SB850 turi pirmąjį AMD SATA3 valdiklį, ir vietoje šešių SATA 3 Gbps įrenginių SB750 pietiniame tilte, SB850 palaiko iki šešių SATA 6 Gbps įrenginių. Palaikomos RAID 0, 1, 5 ir 10 konfigūracijos. Dar viena naujovė - integruotas gigabininis tinklo posistemis. Tiesa, naudojamas jis retoje pagrindinėje plokštėje, ir ASRock 870 Extreme3 nėra išimtis.

Tarp kitų specifikacijų - 14 USB 2.0 jungčių, dvi PCI-E 2.0 linijos, PCI magistralė ir audio magistralė.

ASRock 870 Extreme3 pagrindinės plokštės specifikacijos iš ASRock tinklapio:

Pagrindinės

Procesorius

- AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 (išskyrus 920 / 940) / Athlon II X4 / X3 / X2 / Sempron procesorių palaikymas
- Palaiko UCC (branduolių atrakinimą)
- 4 + 1 įtampos reguliatoriaus fazės
- Palaiko procesorius su 140W TDP
- AMD Cool 'n' Quiet palaikymas
- 2600 MHz HTT magistralė (5.2 GT/s)
- Palaiko Untied Overclocking technologiją
- Hyper-Transport 3.0 (HT 3.0)

Lustų rinkinys

- Šiaurinis tiltas: AMD 870
- Pietinis tiltas: AMD SB850

Atmintis

- Dviejų kanalų DDR3 palaikymas
- 4 x DDR3 DIMM lizdai
- Palaiko DDR3 2000(OC)/1866(OC)/1800(OC)/1600(OC)/1333/1066/800 be ECC, nebuferinę atmintį
- Didžiausias palaikomos atminties kiekis – 16 GB

BIOS

- 8Mb AMI BIOS
- "Plug and Play" palaikymas
- ACPI 1.1
- Nustatymų keitimas be trumpiklių
- SMBIOS 2.3.1 palaikymas
- CPU, RAM, lustų rinkinio įtampų reguliavimas

Vaizdas, garsas, tinklas

Grafika

- nėra

Garsas

- 8 kanalų garsas su Realtek ALC892 kodeku
- „Blu-ray audio“ palaikymas

Tinklas

- PCIE x1 gigabitinis posistemis (10/100/1000 Mb/s)
- Realtek RTL8111E
- Palaiko Wake-On-LAN
- Palaiko LAN kabelio atpažinimą
- Palaiko PXE

Praplėtimo lizdai ir jungtys

Praplėtimo lizdai

- 2 x PCI Express 2.0 x16 lizdai (vienas x16 pralaidumo arba abu x8/x8 pralaidumo)
- 2 x PCI Express 2.0 x1 lizdai
- 2 x PCI lizdai
- Palaiko ATI™ Quad CrossFireX™ ir CrossFireX™

SATA3

- 5 x SATA3 6.0 Gb/s jungtys, palaiko RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10 and RAID 5), NCQ, AHCI ir "Hot Plug" funkcijas

USB 3.0

- 2 x USB 3.0 lizdai (NEC MPD720200, palaiko USB 1.0/2.0/3.0 iki 5Gb/s)

Jungtys

- 5 x SATA3 6.0 Gb/s
- 1 x IR kištuko kontaktai
- 1 x COM jungties kontaktai
- 1 x IEEE 1394 jungties kontaktai
- 1 x HDMI_SPDIF jungties kontaktai
- 1 x Power LED kontaktai
- CPU/Chassis/Power ventiliatoriaus jungtys
- 24 kontaktų ATX maitinimo lizdas
- 8 kontaktų 12V lizdas procesoriaus maitinimui
- Kontaktai garso kištukams korpuso priekyje
- 3 x USB 2.0 kontaktų poros (palaiko 6 USB 2.0 lizdus)
- 1 x Dr. Debug (7-Segmentų indikatorius)

Galinė panelė

I/O Panel
- 1 x PS/2 klaviatūros lizdas
- 1 x koaksialinė SPDIF išvestis
- 1 x optinė SPDIF išvestis
- 6 x USB 2.0 lizdai
- 1 x eSATAIII lizdas
- 2 x USB 3.0 lizdai
- 1 x RJ-45 LAN lizdas
- 1 x IEEE 1394a lizdas
- 1 x CMOS nustatymų atstatymo mygtukas
- Audio lizdai: šoniniai garsiakalbiai / galiniai garsiakalbiai / centrinė kolonėlė / bosas / linijinis įėjimas / priekiniai garsiakalbiai / mikrofonas

Kita

Unikalios savybės

- ASRock OC Tuner
- Intelligent Energy Saver
- Instant Boot
- ASRock Instant Flash
- ASRock OC DNA
-
Hybrid Booster :
- CPU Frequency Stepless Control
- ASRock U-COP
- Boot Failure Guard (B.F.G.)
- Turbo UCC

Papildomi mygtukai

- 1 x įjungimo/išjungimo mygtukas
- 1 x perkrovimo mygtukas
- 1 x CMOS nuostatų atstatymo mygtukas

Programinės įrangos DVD

- Drivers, Utilities, AntiVirus Software (Trial Version), AMD OverDrive™ Utility, AMD Fusion, AMD Fusion Media Explorer, ASRock Software Suite (CyberLink DVD Suite - OEM and Trial; Creative Sound Blaster X-Fi MB - Trial)

Priedai

- Vartotojo vadovas, Programinės įrangos DVD, Galinės sienelės plokštelė
- 3 x SATA duomenų kabeliai

Parametrų stebėjimas

- Procesoriaus temperatūra
- Korpuso temperatūra
- Ventiliatorių apsukų matavimas
- Ventiliatorių apsukų reguliavimas
- Įtampų stebėjimas: +12V, +5V, +3.3V, CPU šerdies

Formatas

- ATX: 30.5 cm x 24.4 cm
- Visi kondensatoriai polimeriniai, pagaminti Japonijoje


Specifikacijos gana įprastos 870 lustų rinkinį turinčiai pagrindinei plokštei, tačiau yra keli punktai, kurie nėra sutinkami kitose pagrindinėse plokštėse. Pirmiausia, 870 lustų rinkinys oficialiai nepalaiko Crossfire, tačiau ASRock dažnai nedirba pagal lustų gamintojų taisykles, ir Crossfire palaikanti 870 plokštė toli gražu nėra daugiausiai nuostabos sukelianti specifikacija, prisiminus ankstesnius gaminius. Reikia tik patikslinti, jog Quad Crossfire, minima specifikacijose, įmanoma tik naudojant dvi grafikos plokštes, turinčias po du grafikos procesorius (HD5970, HD6990 ir pan.). Kai naudojama viena vaizdo plokštė, viršutinis PCI-E x16 lizdas dirba pilnu x16 pralaidumu. Kai plokštė atsiduria antrame lizde, abiems x16 pralaidumas padalinamas perpus. Netgi fiziškai antrasis PCI-E x16 lizdas turi kontaktus tik x8 pralaidumui.

Turbo UCC funkcija leidžia su kai kuriais AMD procesorių modeliais "atrakinti" vieną ar du papildomus branduolius ar spartinančiąją atmintį. Tai tikrai nėra naujiena, o praeitos kartos pagrindinės plokštės su SB710 ar SB750 pietiniais tiltais tą galėdavo atlikti įjungus Advanced Clock Calibration funkciją, originaliai skirtą pagerinti pirmosios kartos Phenom procesorių spartinimą. Vėlesni BIOS atnaujinimai leisdavo pasirinkti netgi kuriuos branduolius palikti aktyvius. Bėda tik ta, jog su 8 serijos lustų rinkiniais AMD šios funkcijos nepaliko. Tačiau pagrindinių plokščių gamintojai rado savų būdų, kaip šią funkciją grąžinti į naujas savo pagrindines plokštes. ASRock atveju tai mažutis UCC lustas, leidžiantis atrakinti papildomus branduolius.

ASRock labai akcentuoja savo "True 333" technologiją. Kas tai yra? Tai gražiai skambantis pavadinimas SATA3, eSATA3 ir USB 3.0 palaikymui. Pradžioje, kai ėmė rodytis pirmosios pagrindinės plokštės su SATA3 ir USB 3.0, kartais arba USB 3.0 valdiklis, arba SATA3 valdiklis buvo jungiamas prie PCI-E 1.0 magistralės (tik tokią palaikydavo pietinis tiltas), kas realiai neleisdavo pasiekti maksimalios įrenginių spartos, arba retais atvejais buvo aukojamos PCI-E linijos, skirtos vaizdo plokštei. ASRock su True 333 nori pabrėžti, jog tiek SATA3, tiek ir USB3.0 valdikliai jungiami prie PCI-E 2.0 magistralės, ir dėl to nenukenčia vaizdo plokštei tenkantis pralaidumas. Tiesa, šiuo metu prie to daugiausiai prisideda ne ASRock, o lustų rinkinių gamintojai, kurie SATA3 valdiklius jau integruoja į pietinį tiltą ir suteikia jam pakankamai PCI-E 2.0 linijų kitų valdiklių prijungimui. Kiti pagrindinių plokščių gamintojai taip pat nebesusiduria su problemomis dėl to. Taigi ši technologija šiuo metu tėra dar vienas punktas specifikacijų lape.

Toliau didelių išskirtinumų nėra. Minimi labai aukšti atminties dažniai, tačiau spartinant procesorių tokius dažnius įmanoma pasiekti su dauguma AM3 pagrindinių plokščių ir gerais RAM moduliais. "Blu-Ray audio" punktas reiškia, jog integruotas garso posistemis palaiko 192 kHz diskretizavimo dažnio 24 bitų garso įrašų atkūrimą (tačiau ne įrašymą).

Nemažai pompastiškai skambančių funkcijų, kaip United Overclocking (galimybė užfiksuoti PCI Express magistralės dažnį spartinant procesorių) ar Boot Failure Guard (po nustatyto skaičiaus nesėkmingų sistemos užsikrovimų atstatyti numatytus CMOS parametrus) yra seniai naudojami tiek ASRock, tiek ir kitų pagrindinių plokščių gamintojų. Kaip ir daugelis konkurentų, 870 Extreme3 turi automatinio spartinimo nustatymus.

Bendrai visos specifikacijos atrodo labai neblogos vidurinės klasės AMD pagrindinei plokštei. Tiesa, apie Bulldozer procesorių palaikymą neužsimenama nė žodžiu. Ir vargu, ar ASRock planuoja išleisti senesnėms savo pagrindinėms plokštėms BIOS atnaujinimus, kurie leistų palaikyti naujus AMD procesorius, mat ASRock tinklapyje jau galima rasti ir daugybę pagrindinių plokščių AMD procesoriams su prierašu R2.0. Tai ankstesnių pagrindinių plokščių patobulintos versijos su AM3+ lizdais. Tokią atnaujintą versiją turi ir 870 Extreme3.


Plokštė ir komponentų išdėstymas


Keliauti pradedame nuo procesoriaus zonos. AM3 lizdas procesoriui yra pakankamai atviras, neuždengtas dideliais lustų rinkinio ar įtampos reguliatorių ventiliatoriais, taigi su didesniais CPU aušintuvais jie neturėtų maišyti. Tačiau gali maišyti maitinimo šaltinis (jei korpuse jis montuojamas viršuje), kadangi tarpas nuo procesoriaus lizdo iki viršutinio plokštės krašto yra vos didesnis nei 4 cm. Tipinis 12 cm ventiliatorių naudojantis "tower" tipo radiatorius yra sulig plokštės kraštu. truputį didesni modeliai potencialiai galėtų remtis į PSU. Ar tai didelis trūkumas? Greičiausia, ne, mat vis didesniame kiekyje korpusų maitinimo blokai montuojami apačioje, o viršuje dar paliekama šiek tiek papildomos vietos.


Procesorius maitinimą gauna iš penkių fazių įtampos reguliatoriaus. Ketrios fazės skirtos procesoriaus branduoliams, o viena - integruotam šiauriniam tiltui. Panašius sprendimus galėjome sutikti ir ASRock pagrindinėse plokštėse. Kiekvienai fazei skirta po 3 tranzistorius (2 fazei šiaurinio tilto maitinimui) ir vieną feritininę ritę. Tranzistorius aušina nedidelis aliuminio radiatorius. Naudojami 820 uF ir 270 uF polimeriniai kondensatoriai. Reguliatoriaus PWM valdiklis - STMicroelectronics L6717, kuris ir gali maksimaliai palaikyti 4+1 VRM fazę. Taigi iš esmės čia nepersistengta. Tačiau, pasak ASRock, plokštė palaiko reikliausius energijai 140 W TPD reitingą turinčius AMD procesorius. Šalia įrengta 8 kontaktų EPS procesoriaus maitinimo jungtis. Virš procesoriaus lizdo - procesoriaus bei papildomo ventiliatoriaus jungtys (CPU jungtis palaiko PWM).

Keturi DDR3 atminties lizdai taip pat pakelti gana aukštai. Atrodo, jog ASRock jų poziciją projektavo taip, jog išimti atmintį netrukdytų netgi labai ilga plokštė, įdėta į aukščiausiai esantį PCI-E x1 lizdą. Visgi tokių ilgų praplėtimo plokščių pasitaiko labai retai, todėl RAM lizdus būtų maloniau matyti žemesnėje pozicijoje ir turėti geresnį priėjimą prie viršuje esančių fiksatorių.


Pačiame plokštės krašte šalia RAM lizdų įprastoje pozicijoje turime 24 kontaktų pagrindinės plokštės maitinimo jungtį, o šalia jos - dar tris lizdus ventiliatorių jungimui (vienas iš jų - PWM). Ko gero per daug jų koncentruota vienoje vietoje, ypač, jeigu norima prijungti vieną arba du ventiliatorius korpuso gale (šalia galinės sienelės nėra nė vieno lizdo ventiliatoriui), tačiau bet kokiu atveju, 4 lizdai papildomiems ventiliatoriams yra daug.


Leidžiantis žemiau randame penkis SATA3 lizdus, už kuriuos atsakingas SB850 pietinis tiltas. Keturi iš jų pasukti 90 laipsnių kampu, o vietas įrengtas įprastinėje orientacijoje. Jį potencialiai galėtų uždengti ilga vaizdo plokštė, jei būtų naudojama Crossfire konfigūracija. Norintys plokštės gale turėti antrą eSATA jungtį, pasinaudodami prie plokštės pridėtu korpuso gale tvirtinamu SATA į eSATA konverteriu taip pat turės galvoti, kaip paslėpti laidą. Maža to, jo kištukas nėra pasuktas 90 laipsnių. Bet tai daugiau teorinės problemos. Dvi ilgas vaizdo plokštes bei daugiau nei 4 SATA įrenginius naudojantis žmogus yra tikrai labai retas. Taip pat mažai tikėtina, jog antra eSATA jungtis atsirastų korpuso gale, kur viena jau ir taip yra, o ne priekyje šalia USB ir garso jungčių. Apžiūrėję plokštę, joje nerasite ir jau atgyvenusių IDE bei diskasukio jungčių.

Dar žemiau po jungtimis - diagnostinis indikatorius, o po juo - jungtis garsiakalbio prijungimui ir korpuso mygtukams ir diodams. Ant plokštės randame ir įjungimo/išjungimo bei perkrovimo mygtukus. Pačioje apačioje eile išrikiuoti kontaktai 6 papildomoms USB 2.0 ir vienai IEEE-1394a jungtimis ir netgi COM prievadui. Dėmesį norėčiau atkreipti į virš kontaktų papildomoms USB jungtims esančias dvi kontaktų grupes. Pirmoji - BIOS nustatymų atstatymo - nėra tokia įdomi, tačiau antroji perjungia šių USB jungčių energijos šaltinį iš +5 V maitinimo bloko linijos į +5 Vsb liniją. Analogišką "jumper'į" turime ir plokštės galinėje sienelėje esančioms USB jungtims. Kontaktai priekinėms ausinių bei mikrofono jungtims yra toje pačioje patogioje vietoje netoli galinių plokštės jungčių, kaip ir absoliučioje daugumoje kitų pagrindinių plokščių.

Plokštės praplėtimo lizdai išdėstyti labai logiškai. Pačiame viršuje - PCI-E x1 jungtis, kurios neblokuoja sumažintas šiaurinio tilto radiatorius. Iškart po ja - PCI-E x16 lizdas vaizdo plokštei ir laisvas tarpas, kadangi dauguma šiuolaikinių vaizdo plokščių užima du praplėtimo lizdus. Ir netgi tuo atveju, jei vaizdo plokštė užimtų tik vieną lizdą, geriau jai palikti vieną lizdą "kvėpuoti". Iškart po to seka dar vienas PCI-E x1, PCI-E x16 (x8) lizdas ir du PCI lizdai. Taigi netgi naudojant dvi vaizdo plokštes vartotojui prieinamos galėtų likti du PCI-E x1 ir vienas PCI lizdas.


Lizdų galinėje plokštės sienelėje taip pat nestinga. Čia turime PS/2 jungtį klaviatūrai, 6 USB 2.0 bei 2 USB 3.0 jungtis, Firewire ir eSATA prievadus, RJ-45 tinklo jungtį su indikatoriais, 6 audio lizdus 8 kanalų garso išvesčiai bei linijinio įėjimo ir mikrofono lizdais bei optinę ir koaksialinę garso išvestis. Šalia jų taip pat patogiai įtaisytas ir BIOS „reset“ mygtukas.


Lustų rinkinio ir įtampos reguliatoriaus aušintuvų tvirtinimas paprastas. Kiekvienam radiatoriui pritvirtinti tereikia poros plastmasinių fiksatorių. Priešinguose kampuose užklijuoti paminkštinimai. Šiaurinio ir pietinio tilto aušinimui panaudota gana tiršta rožines spalvos termopasta. Po ja slepiasi mažučiai AMD SB850 ir 870 kristalai. Maitinimo elementų aušinimo tarpinei ASRock naudoja šilumai laidžią lipnią juostą.




Šiek tiek apie plokštėje naudojamus papildomus valdiklius ir lustus. Plokštė turi kompanijos VIA IEEE-1394a (Firewire) valdiklį (modelis VT6315N), naudojantį PCI-E 1.1 magistralę ir palaikantį dvi jungtis. Nuvoton NCT6771F valdiklis atsakingas už temperatūrų, įtampų stebėjimą, trijų ventiliatorių apsukų reguliavimą ir keturių ventiliatorių apsukų stebėjimą. 8+2 kanalų garsą plokštė gauna iš Realtek ALC892. Tos pačios kompanijos lustas naudojamas ir tinklo posistemiui (RTL8111E, jungiamas PCI-E x1 1.1 magistrale). Už dvi USB 3.0 jungtis plokštės gale atsakingas NEC D720200F1 (PCI-E x1 2.0 magistralė). Po pirmu PCI-E x16 lizdu sulituoti keturi AS1440 (de)multiplekseriai, leidžiantys duomenimis "maitinti" dviem vaizdo plokštėms vienu metu.

 

BIOS


ASRock šioje plokštėje neįdiegė spalvingo UEFI, o seną gerą pilką American Megatrends CMOS nustatymų meniu. Ir nustatymai čia pakankamai įprasti. Visi nustatymai padalinti į "Main", "OC Tweaker", "Advanced", "H/W Monitor", "Boot" ir "Security". „Main“ skiltyje rasite pagrindinę informaciją apie procesorių, atminitį ir laiką bei datą. Advanced skiltyje yra keli poskyriai. CPU Configuration lange galima įjungti ar išjungti Cool'n'Quiet, virtualizacijos optimizacijas, L3 atminies paskirstymą branduoliams ir procesoriaus dažnio mažinimą, jei šis perkaista. Likusios skiltys: "Storage Configuration", "Chipset Settings", "USB Configuration" skirtos įjungti ar išjungti pagrindinės plokštės valdiklius, pakeisti SATA įrenginių veikimo režimą.




„H/W monitor“ skiltis skirta procesoriaus bei pagrindinės plokštės temperatūrų stebėjimui, visų ventiliatorių apsukų bei įtampų stebėjimui bei ventiliatorių apsukų reguliavimui. Jis vykdomas automatiškai pagal vartotojo nustatytą "saugią" temperatūrą ir pageidaujamą ventiliatoriaus pajėgumą nuo 1 iki 9.

Boot nustatymai visiškai įprasti bet kuriai kitai šiandien parduodamai pagrindinei plokštei.

Be abejo, daugiausi dėmesio reikalauja "OC Tweaker" skiltis. Ir iš tiesų ji visiškai niekuo nenusileidžia konkurentų gaminamų plokščių spartinimo nustatymų gausybe. Iškart pasitinka automatinio spartinimo galimybė, leidžianti procesoriaus dažnį padidinti nuo 5% iki 50 % virš gamintojo numatyto. Toliau įprasti nustatymai: procesoriaus magistralės (150 - 500 MHz intervalas) ir PCI-E magistralės dažnio (75 - 250 MHz intervalas) reguliavimas nepriklausomai vienos nuo kitos arba kartu, spartinimo nustatymų išjungimas po keleto nesėkmingų bandymų užkrauti sistemą, procesoriaus branduolių valdymas, galimybė juos atrakinti su kai kuriais procesorių modeliais. Naujoji BIOS versija netgi leido atskirai reguliuoti kiekvieno branduolio dažnį.



Kiek žemiau randame procesoriaus daugiklio keitimo, šiaurinio tilto spartinimo nustatymus, skiltį RAM daugiklio (800 - 1600 MHz be spartinimo) bei taimingų keitimui ir visą eilę įtampų nustatymų. Tiesa, PCI-E valdiklio įtampa kažkodėl čia pavadinta mGPU. Greičiausiai tiesiog naudoti tie patys pavadinimai, kaip ir BIOS plokštėms, kurios turi integruotą grafikos procesorių.

Įtampų diapazonas:

  • DRAM: 1,337 - 1,995 V;
  • HT: 1,2 - 1,82 V;
  • mGPU: 1,108 - 1,794 V;
  • SB: 1,1 - 1,4 V
  • CPU VDAA: 2,56 - 2,7 V
  • PCI-E VDAA: 1,81 - 1,92 V.

Jei anksčiau ASRock leisdavo keisti tik pagrindinius keturis RAM taimingus ir "Command Rate" parametrą, tai dabar galima ir pasiklysti tarp ilgo subtaimingų sąrašo. Čia pat galima perjungti atminties valdiklio dviejų kanalų režimą į "sujungtą" ar "nesujungtą".

Visus spartinimo nustatymus galima išsaugoti vienoje iš paliktų trijų vietų spartinimo profilių išsaugojimui. Juos vėliau galima prieiti tiesiai iš operacinės sistemos.

Programinė įranga


Vienas įdomesnių programinių priedų, kurį galima naudoti su 870 Extreme3 bei dar keliomis dešimtimis ASRock pagrindinių plokščių, yra XFast USB. Tai nedidelė aplikacija, kurią naudojant paspartėją USB darbas ir USB 2.0 sparta nuo varganų 35 MB/s gali pakilti dar aukščiau. ASRock nepateikia, kaip ji veikia, tačiau ASRock mini, jog Xfast modifikuoja esamą USB tvarkyklę. Ir tai, kaip galėsite pamatyti vėliau, iš tiesų veikia. Programėlė turi būti nuolat įjungta, tačiau ji gali ramiai veikti fone, o jos RAM sąnaudos nesiekia nė 3 MB.


ASRock OC Tuner programa skirta spartinimui. Ji leidžia keisti visus pagrindinius su spartinimu susijusius nustatymus, įskaitant procesoriaus, atminties bei šiaurinio tilto dažnius, įtampas, RAM taimingus ir reguliuoti ventiliatorių apsukas.


OC DNA įrankis yra paprasta ir patogi programėlė įjungti varotojo išsaugotus BIOS nustatymus arba išsaugoti naujus.


Spartinimas

Prieš pradedant spartinimą keli žodžiai apie standartinius nustatymus, kuriuos 870 Extreme3 parinko konfigūracijai. Procesoriaus įtampa ramybės būsenoje - tokia pati kaip ir su MSI plokšte - 1,025V, apkrovus procesorių įtampa kyla iki 1,304 (MSI - 1,288 V). Standartiniais nustatymais, ASrock "sumanė" procesoriaus magistralės dažnį nuo 200 MHz pakelti iki 202 MHz, taigi ASRock testuose turėjo nors ir mažutį, tačiau šiokį tokį pranašumą. Atminties dažnis taip pat buvo pakeltas per aukštai - iki 1,645 V vietoje įprastų 1,5 V.


Iš pradžių spartinti sugalvojau su pradiniu BIOS'u, kuris įrašytas motininėje (P1.20). Greitai supratau, kad tai buvo klaida. Pradžiai nusprendžiau išbandyti automatinio spartinimo nustatymus. Pradžiai - 10%. Viskas gražu, sistema kraunasi ir yra stabili. +15%? Sistema nepraeina POST. Pakeičiam visiškai su spartinimu nesusijusį nustatymą - situacija ta pati. Grąžinam tą nustatymą atgal - ir sistema jau kraunasi su 15 % dažnio prieaugiu. Taigi ilgai nesikankinau ir atnaujinau BIOS iki 1.60 versijos su ASRock instant Flash, kuriuo taip pat paprasta naudotis kaip ir MSI, ASUS ir kitų kompanijų BIOS atnaujinimo įrankiais. Situacija šiek tiek pagerėjo. Dabar automatinio spartinimo profiliai veikė taip, kaip ir turi veikti. Parinkau kiek optimistišką +35% dažnio prieaugį, norėdamas pažiūrėti, kokius nustatymus parinks pagrindinė plokštė. Taigi: procesoriaus įtampa - 1,475V (nuo 1,3), šiaurinio tilto - 1,3 (nuo 1,2), atminties dažnis - 1,645 V, šiaurinio tilto dažnis - 2160 MHz, HT dažnis - 1,2 V, atminties daugiklis - automatinis (1:2), taimingai - auto (6-6-6-15-2T). Būtent taimingų reikšmės man ir nepatiko labiausiai. Kai kiti nustatymai atrodė neblogai. Tik, žinoma, aukšta RAM įtampa per daug nedžiugina, o tokią įtampą ši pagrindinė plokštė šiems moduliams "sugalvojo" tiekti netgi nespartinus, kai nominali jų maitinimo įtampa turėtų siekti 1,5 V, taigi čia vėl reikalingas vartotojo įsikišimas. Procesoriaus įtampa buvo nustatyta taip pat gana arti ribos, buvo panašu, jog būtent atmintis gali gadinti reikalą, mat ji jau veikė 540 MHz dažniu, o tokių žemų taimingų verčių į šių pigių Apacer modulių SPD neįrašyta net prie 444 MHz reikšmės. Nepaisant aukštesnės RAM įtampos, abejonės, deja, pasitvirtino. Nors Windows ir užsikrovė be problemų prie 3510 MHz dažnio, vos po kelių sekundžių OCCT testas išmetė klaidos pranešimą. Taigi automatinis spartinimas gauna minusą.

Blogiausia, jog ir su nauju BIOS'u pakeisti nustatymai (pvz. padidinti RAM taimingai) ne visada leisdavo sistemai sėkmingai užsikrauti. Netgi tokie taimingai, kurie SPD luste įrašyti veikti su 1333 MHz efektyviu dažniu, su pvz. 1200 MHz dažniu gali neveikti, o prie šiek tiek mažesnių taimingų viskas veikia be problemų. Taigi daugiausia vargo spartinant buvo čia.

Kita bėda, su kuria teko susidurti, tai per didelis įtampos procesoriui nustatymas. Kai BIOS nustatymuose parinkau 1,45 V, CPU-Z Windows aplinkoje jau rodė 1,496 V, o apkrovus kompiuterį ji kartais pakildavo iki visų 1,552 V, kas tikrai yra per daug. Kaltas dėl greičiausiai gana nemažai elektros vartojantis spartintas procesorius, iš įtampos reguliatorių reikalaujantis daugiau, nei jie buvo kurti tiekti. Nei su MSI 785GM-E51, nei su mano jau pora metų turima ASrock A780GXE/128M tokios problemos nebuvo.

Taigi galutinis spartinimo rezultatas toks:


Stabilus 3575 MHz dažnis (275 MHz x 13) nors ir su per aukšta įtampa (BIOS'e - 1,45 V). HT link įtampą teko pakelti iki 1,3 V. NB įtampą - iki tiek pat. Maksimalus pasiektas HTT magistralės dažnis - 285 MHz. Maksimalaus procesoriaus dažnio atžvilgiu viskas tvarkoje. Su dar dviem bandytom pagrindinėm plokštėm gauti panašūs rezultatai, tačiau galutiniame rezultate sugaišta daugiau laiko, o su procesoriaus įtampa atsargiai reikėtų bandyti žaisti dar labiau.

 

Testai

Metodika

Pagrindinė plokštė tikrai nėra tas komponentas, kuris gali ženkliai įtakoti visą kompiuterio spartą, ypač nuo tada, kai atminties valdiklis tapo integruotas į procesorių. Taigi didelių skirtumų čia tikėtis nereikia. Visgi bendram spartos palyginimui bus pateiktos kelios testų grupės: atminties testai (AIDA64 1.5, STREAM, SuperPi 1.5, Wprime 2.00), archyvavimas (WinRAR 4.0, 7-Zip 9.20), 3D scenų generavimas (Cinebench 11.5), Žaidimai (Far Cry 2, Crysis Warhead, Left 4 Dead, Dirt 2), šifravimas (TrueCrypt 7.0a), audio ir video konvertavimas (x264 Bench 3.0, AudioCoder 2011). Tačiau daugiausia dėmesio skirta SATA, USB, tinklo kontrolerių spartai ir integruotam garso posistemiui. SATA valdiklis testų metu dirbo AHCI režimu su Microsoft tvarkyklėmis, naudota Windows 7 Ultimate x64 operacinė sistema. Vaizdo plokštei naudotos ForceWare 270.61 tvarkyklės. Atskirų komentarų po diagramomis ir grafikais šįkart nebus, kadangi skirtumai tarp plokščių minimalūs.


Rezultatai

Atminties sparta





Žaidimai

 


Audio/Video konvertavimas

 



Audio/Nuotraukų apdorojimas

 



Audio/3D scenos generavimas

 


Archyvavimas

 



Šifravimas

 


Tinklo posistemis

 

Naudojant NTttcpr programą išmatuotas maksimalus integruotos Realtek tinklo plokštės pralaidumas siunčiant ir priimant duomenis. Tam testuojamos pagrindinės plokštės NIC buvo sujungtas su Intel Gigabit CT tinklo plokšte (Intel 82574L valdiklis) CAT 5e kabeliu.

 


Abi plokštės naudoja panašius tinklo posistemius (tiesa, ASRock naudojamas RTL8111E kiek naujesnis ir palaiko kelias papildomas funkcijas), taigi ir rezultatai yra labai artimi tiek vienas kitam, tiek ir 1000 Mb/s ribai. Procesoriaus apkrovos taip pat pakankamai panašios. Siunčiant duomenis ASRock ir MSI plokščių procesoriaus apkrovos vidutiniškai siekė 3,3 ir 4,1 %, o priimant - 7,1 ir 5.7 %.

 

SATA valdiklis

 

Šįkart SATA valdikliui skyriau šiek tiek daugiau dėmesio. Kadangi SB710 ir SB850 savo specifikacijomis yra gana artimi, o SATA valdiklis, bent jau pagal specifikacijas atrodo "perdirbtas", įdomu, ar pasikeitimai išėjo į naudą. Taigi be HD Tach pralaidumo diagramų pamatysite ir kelis IOMeter rezultatus su augančiu užklausų skaičiumi esant skirtingoms apkrovoms bei centrinio procesoriaus apkrovą. Tiesa, SATA valdiklis buvo bandytas tik 3 Gbps režimu, kadangi SATA3 įrenginių tiesiog neturiu. Taigi čia naudotas WD5000AAKS kietasis diskas.






HD Tech rezultatai su abiem valdikliais atrodo labai panašūs. Skirtumo nėra netgi maksimaliame magistralės pralaidume. IOMeter testai tik patvirtina rezultatus. Kreivės tiesiog perdengia viena kitą. Procesoriaus užimtumas taip pat praktiškai nesiskyrė ir visais atvejais buvo žemesnis nei 1 %.

 

USB valdikliai

 

Plokštėje naudojami du USB valdikliai. 2.0 standarto versiją palaikantis SB850 integruotas valdiklis bei dvi USB 3.0 jungtis palaikantis NEC D720200F1 produktas. Prie abiejų buvo jungtas tas pats WD kaupiklis, naudojant JMicron JM20336 perėjimą.

 


Geros žinios, jog AMD SB850 USB pralaidumas pakilo iki greičiausių valdiklių lygio. NEC valdiklis su USB 2.0, atrodo neturi jokios teigiamos įtakos maksimaliems pralaidumams, o X-Fast tvarkyklė iš tiesų padidina USB įrenginių spartą. Ir didesni skaičiai nėra duomenų kešavimo atmintyje rezultatas. Sparta iš tiesų išauga.

 

Integruotas garso posistemis

MSI 785GM-E51 naudoja ALC889 kodeką, o ASRock 870 Extreme3 - naujesnį ALC889. Abu jie savo specifikacijomis gana artimi, tačiau garso kokybė nemažai priklauso ir nuo kitų plokštės komponentų. Testuojant plokštės išėjimas sujungtas su įėjimu. Abi pagrindinės plokštės palaiko 24 bitų garso atkūrimą, tačiau tik 16 bitų garso įrašymą.


ASRock rezultatas vidutinis. Rezultatais ji šiek tiek nusileidžia ir kartu testuotai MSI 785GM-E51 plokštei (ALC889) ir kartu su Xonar D1 testuotos MSI P55-GD65 posistemiui, naudojančiam tą patį ALC889.

Energijos sąnaudos

 

Matuotos viso kompiuterio energijos sąnaudos iš elektros tinklo, neatsižvelgiant į nuostolius maitinimo šaltinyje. Matavimai atlikti išjungus pagrindinių plokščių energijos taupymo funkcijas.

 


Čia rezultatai gana ženkliai krypsta ASRock nenaudai. To priežastys gali slypėti ne tik komponentuose, bet ir aukštesnėje RAM įtampoje.

 

Temperatūros

 

Infraraudonųjų spindulių termometru išmatuotos lustų rinkinio bei įtampos reguliatorių maksimalios temperatūros. ASRock plokštėje šiaurinio tilto temperatūra apkrovus maksimaliai siekė 47 laipsnius pagal Celsijų, o MSI plokštėje - 46. 870 Extreme3 įtampos reguliatorių maksimali temperatūra buvo pakilusi iki 50 laipsnių, o MSI plokštėje, kuri neturi radiatoriaus - 55 laipsniai. Kambario temperatūra siekė 23 laipsnius.

 

Išvados

Kalbėti apie plokščių "spartą" konkrečiose aplikacijose nėra daug prasmės, kadangi ji yra praktiškai identiška. Procesoriui reiklesnėse užduotyse savo vaidmenį atliko ir 1 % didesnis procesoriaus dažnis su 870 Extreme3. SB850 ir SB710 SATA valdiklių sparta su SATA2 įrenginiu išlieka tokia pati. SATA3 galimybių, deja, išbandyti negalėjau. Malonu matyti, jog AMD patobulino SB850 USB 2.0 valdiklį. Garso posistemio pasirodymas visiškai niekuo neišsiskiria iš daugybės kitų integruotų pagrindinėse plokštėse garso posistemių.

 

Pati 870 Extreme3 gerą (tačiau ne puikų) komponentų išdėstymą ir tikrai didelį palaikomų funkcijų ir prievadų sąrašą. Ir visa tai už mažiau nei 75 eurus. Kaina atrodo pakankamai neaukšta. Tačiau bėda tame, jog kitų gamintojų plokštės su 870 lustų rinkiniu nėra brangesnės, ir modeliai su panašiomis funkcijomis kainuoja praktiškai tiek pat. Žinoma, jos nepalaikys Crossfire, tačiau tai bene vienintelis jų trūkumas. O kadangi nei geru spartinimo potencialu, nei kitais punktais ASRock modelis konkurentų nelenkia, tikrai negalima ASRock 870 rekomenduoti kaip vienareikšmio pasirinkimo šiame kainų segmente. Plokštė tikrai nėra bloga, ir vidutinis vartotojas, nespartinantis kompiuterio, absoliučia dauguma atvejų turėtų būti ja patenkintas. Tačiau tobulėti tikrai yra kur. Galutinis gaminio įvertinimas - 7 iš 10.


Jei norėsite pakomentuoti mano straipsnį arba pareikšti savo nuomonę, apsilankykite Modding.lt forume.

modding.lt Facebook'e

Reklama