CoolIT Vantage ALC aušinimo vandeniu sistemos apžvalga

CoolIT kompanija specializuojasi PC aušinimo komponentų gamyboje, o tiksliau - gamina aušinimo vandeniu sistemas. Šios sistemos yra pilnai paruoštos naudojimui, kompaktiškos ir lengvai montuojamos. Tarp CoolIT siūlomų sistemų yra Omni A.L.C. sistema, skirta GPU aušinimui, o taipogi septynios CPU aušinimui skirtos sistemos. Viena tokių - CoolIT Vantage ALC. Šiandieną išmėginsime jos efektyvumą.

Žvilgsnis iš arčiau

Ant nedidelės pakuotės, kurios priekinėje dalyje matome pavaizduotą aušinimo įrenginį, pateikta pagrindinė informacija apie Vantage ALC. Priekinėje jos dalyje - nurodyti ypatumai, šoninėje - trumpai aprašytos gaminio specifikacijos. Ant pakuotės pasigedau dBa lygio rodmenų, bei pompos debito duomenų. Kadangi šis gaminys nėra iš naujausių, ant jo nenurodyta, jog jis tinkamas 1155 (Sandy Bridge) platformai, tačiau nurodytas suderinamumas su 1156, o tai reiškia, kad Vantage ALC gali būti montuojamas ir ant naujųjų Sandy Bridge procesorius palaikančių motininių plokščių.



Pakuotės viduje randame:

  • aušinimo blokas su integruota pompa
  • prie bloko jau prijungtas radiatorius ir 120mm ventiliatorius
  • tvirtinimo elementai AMD ir Intel platformoms

Komplektacijoje nėra termopastos, tačiau ji jau užtepta ant CoolIT Vantage ALC pado. Komplekte pridedami X formos rėmeliai, jie skirti 775/1156/1366 platformoms. AMD platformai skirti du metaliniai rėmeliai.


CoolIT Vantage ALC juodos spalvos, turi LCD ekranėlį bloko viduryje. Šalia jo - du mygtukai, skirti valdymui. Vandeniui skirti vamzdeliai pagaminti iš juodos polimerinės medžiagos, yra standūs ir sunkiai lankstomi. Jungties su aušinimo bloku vietoje vamzdeliai sukinėjasi lygiagrečia bloko šonui kryptimi. Iš aušinimo bloko išvesti du laidai: vienas skirtas ventiliatoriui pajungti, o kitas jungiamas į motininės plokštės CPU_FAN lizdą. Laidai ir jų kištukai juodi, kas turėtų patikti modding'o entuziastams.

Specifikacijos

  • Aušinimo bloko medžiaga: Copper Micro-Channel
  • Suderinamumas: 775, 1155 (Sandy Bridge), 1156, 1366 ir AMD AM2, AM2+, AM3
  • Pompa: Ceramic bearing CFF1, jos ilgaamžiškumas >50,000 val., debitas 1.2 l/min (72 l/h)
  • Žarnelės: ID 6 mm, OD 8 mm
  • Sistemos užpildas: CoolIT Systems mažo toksiškumo su antikoroziniais priedais
  • Ventiliatorius: 12 V, 1100 - 2,500 RPM (reguliuojamų apsukų)
  • Termopasta: CoolIT Systems Pro A.T.C.
  • Veikimo rėžimai: quiet, performance, extreme
  • Maksimali veikimo temperatūra: 70° C
  • Garantija: 2 metams

Vantage ALC komplektuojamas su nedideliu radiatoriumi, kuris aušinamas 120mm ventiliatoriumi. Ventiliatorius apsaugotas grotelėmis, kurios kaip ir visas radiatorius yra juodos spalvos. Radiatoriaus viršuje įrengtos jungtys su vandens vamzdeliais, taipogi yra papildoma anga skysčio užpildymui, tačiau kadangi ši sistema jau gamykliškai pilnai parengta eksplotavimui - užpildymo angos greičiausiai neprireiks, nebent prakiurtų vamzdelis, kas mažai tikėtina dėl jų kietumo.

Viename radiatoriaus šone sumontuotas ventiliatorius, turintis labai trumpą laidą. Tai šioks toks minusas, kadangi sumontavus radiatorių sunkiau prieinamoje pozicijoje arba mažame korpuse gali kilti keblumų pajungiant maitinimo laidą nuo aušinimo bloko. Radiatoriaus storis 2 cm. Kitame jo šone sumontuotas rėmelis, kuris atitolina radiatorių nuo korpuso. Toks sprendimas yra geras, kadangi oro srautas laisvai praeina pro radiatorių, jo neriboja korpuso ertmės tinkliukas. Aušinimo bloko padas varinis, ant jo jau užtepta CoolIT Systems Pro A.T.C. termopasta.

Aušinimo blokas tvirtinamas keturiais varžtais, kurių pozicija keičiama priklausomai nuo montuojamo socket. Norint paslinkti varžtą visų pirmą reikia kilstelėti jį, tuomet pastumti į reikiamą poziciją ir paleisti varžą, jis pats užsifiksuoja. Sistema išties tinkamai veikia ir yra patogi naudoti.



Tvirtinimas

CoolIT Vantage ALC sistemą montavau į Antec Mini P180 korpusą, o testus atlikau naudojant Intel Core i3-540 socket 1156 procesorių. Montavimas nebuvo sudėtingas, tačiau teko išimti motininę plokštę iš korpuso, kadangi norint sumontuoti aušinimo bloką tenka montuoti ir papildomą backplate rėmelį. Sumontavus rėmelį blokas uždedamas ant procesoriaus ir palaipsniui užsukami varžtai 1-3-2-4 tvarka. Kuo tolygiau bus užsukami varžtai - tuo vienodžiau blokas prispaudžiamas prie CPU, o tai turi įtakos aušinimo rezultatams.

Ko gero sunkiausias momentas montuojant Vantage ALC yra motininės plokštės ir radiatoriaus įkėlimas į dėžę. Čia labai pravers papildoma pagalba, o tiksliau rankos, kurios palaikys radiatorių, kol bus montuojama motininė plokštė. Sumontavę plokštę prisukam radiatorių prie korpuso sienelės, sujungiame laidus: ventiliatoriaus laidą - su laidu nuo bloko, o bloko maitinimo laidą prijungiame prie CPU_FAN lizdo. SVARBU: pajungus CoolIT Vantage ALC prie PC reikia atjungti automatinį ventiliatoriaus apsukų reguliavimą BIOS'e.



LCD ekranėlyje matote temperatūros rodmenis. Deja - tai ne CPU temperatūra, o sistemos užpildo ( fluido) temperatūra. Žemiau pateikiami ventiliatoriaus apsisukimai bei pompos veikimo greitis. Žemiausioje pozicijoje rodomas veikimo rėžimas, nuo kurio priklauso tiek aušinimo efektyvumas, tiek ventiliatoriaus skleidžiamų dBa lygis.

Veikimo rėžimai

Ant Vantage bloko yra du mygtukai, vienas jų naudojamas naršyti meniu, o kitas Enter funkcijai. Galimi trys aušintuvo veikimo rėžimai: quiet, performance ir extreme. Quiet rėžime ventiliatoriaus apsukos bus mažiausios, tačiau kylant CPU temperatūrai, o tuo pačiu ir fluido temperatūrai, apsukos bus automatiškai didinamos. Pasiekus 55 laispnių ribą, ventiliatoriaus apsukos padidinamos iki maksimumo. Gamyklinius nustatymus galima atkurti pasinaudojant Settings > Load: Defaults funkcija. Bloga žinia ta, jog veikimo rėžimus negalima perjungti iš OS, kadangi nėra jokios Vantage ALC valdančios programinės įrangos. Todėl kas kart norėdami pakeisti nustatymus turėsite nuimti korpuso dangtį ir keisti nustatymos rankiniu būdu.

Aušintuvo LCD turi nemažai nustatymų: galima keisti vaizdo pasukimo kampą, todėl bloką galėsite montuoti bet kaip, o vaizdą ekranėlyje pasuksite 90 ar 180 laipsnių kampu. Keičiamas LCD apšvietimas: galima įjungti pulsuojantį apšvietimą, visiškai išjungti apšvietimą, pasirinkti apšvietimą, kuris keisis nuo temperatūros arba pasirinkti norimą spalvą. Spalvų pasirinkimas išties didelis: žydra, balta, raudona, oranžinė, žalia ir violetinė spalvos.


Apačioje esančioje foto matote pavyzdį, kuomet naudojamas apšvietimo rėžimas Led: Temp. Apšvietimas automatiškai keičia spalvas priklausomai nuo fluido temperatūros. Paveikslėlyje, esančiame apačioje dešinėje matote foto su šauktuku LCD ekrane. Šis šauktukas atsiranda kuomet sutrinka ventiliatoriaus veikla ir jis nesisuka. Šiuo atveju atsiranda ne tik šauktukas ekrane, tačiau dar ir pasigirsta garsinis signalas - pypsėjimas. Ši informavimo sistema turi savų pliusų, tačiau minusų ne ką mažiau: visų pirmą - šio signalo nepavyko atjungi, o jis išties įkyrus. Antras dalykas, kodėl ši sistema nėra gera yra tai, jog norint ventiliatorių pajungti nuo BIOS QFan ar kokio išorinio apsukų valdiklio jums teks pergudrauti aušinimo bloką, o tiksliau - prie jo pajungti kitą ventiliatorių, kad jis matytų jo apsukas ir nesignalizuotų.


Rezultatai

Testavimo sistema:

  • CPU Cooler - CoolIT Vantage
  • Case - Antec Mini P180
  • Mainboard - Asus P7H55D-M Pro S1156 DDR3 HDMI UATX
  • CPU - Intel Core i3-540 3.06Ghz 4M LGA1156 73W
  • RAM - Corsair DDR3 2X2GB 1600MHZ CL8 CMX4GX3M2A1600C8
  • HDD - SEA BARRACUDA 160GB 7200rpm
  • PSU - Cooler Master Silent Pro M700
  • Case Fans - Noctua NF-S12B FLX 120mm (U.L.N.A 600rpm, 49.2 m³/h, 0.34 mm H2O), Antec 200mm TriCool (400rpm, 39 CFM)
Procesoriaus (CPU) temperatūra testuojama Idle ir Load rėžimais. Load rėžimui naudojama OCCT programa. Temperatūros rodmenys stebėti PC Probe II V1.04.74 ir OCCT programomis. Testavimams naudotas Antec Mini P180 korpusas galinėje sienelėje turi Noctua NF-S12B FLX 120mm orą ištraukiantį aušintuvą (1200rpm, 100.6 m³/h, 1.31 mm H2O), o taip pat viršuje esantį, orą ištraukiantį, Antec 200mm TriCool ventiliatorių (400rpm, 39 CFM).

Testuojami aušintuvai:

Pirmasis testas - aušinamas Intel Core i3-540 3.06Ghz procesorius. Visi aušintuvai testuoti su maksimaliomis ventiliatorių apsukomis.


Antrasis testas atliekamas su paspartintu Intel Core i3-540 3.06Ghz @ 4.2 Ghz procesoriumi.


CoolIT Vantage ALC rezultatai nėra ispūdingi: testuojant standartiniais dažniais veikiančio i3 540 procesoriaus aušinimas naudojant Vantage ALC sistemą buvo nežymiai, tačiau prastesnis nei naudojant paprastus ("orinius") CPU aušintuvus. Pirmojo testo metu Vantage ALC sistemos efektyvumas buvo 3 laipsniais prastesnis nei Noctua NH-C14. Lyginant su stock aušinimu, Vantage ALC aušino geriau: temperatūrų skirtumas load rėžime buvo 10 laipsnių. Antrajame teste, siekiant didesnio CPU kaitimo, i3 540 procesorius buvo paspartintas iki 4.2 Ghz dažnio. Šio testo rezultatai įtakos aušintuvų išdėstymo pagal efektyvumą tvarkai neturėjo: efektyviausiai aušino Noctua NH-C14 (load 52 laipsniai), o Vantage ALC sistema nuo jo atsiliko 4 laipsniais (load 56 laipsniai). Skirtumas tarp Intel stock aušintuvo ir CoolIT Vantage ALC tapo dar didesniu ir siekė 18 laipsnių pastarojo naudai.

Išvados

Pliusai:

  • kokybiškai surinktas
  • labai tyliai veikianti pompa
  • LCD ekranas su skirtingom apšvietimo spalvomis
  • ekrano rodmenis galima pasukti 90, 180 laipsnių kampais
  • automatiškai per pompą valdomos ventiliatoriaus apsukos
  • nesudėtingas montavimas

Minusai:

  • efektyvumu nusileidžia geriems "oriniams" aušintuvams
  • montavimui reikia papildomos backplate plokštelės
  • atjungus ventiliatorių įjungiama signalizacija, kurios negalima išjungti
  • nėra galimybės nustatymus keisti per OS

CoolIT Vantage ALC aušinimo vandeniu sistema pasižymi kokybe, kompaktiškumu bei turėtų patikti modding'o entuziastams dėk įmontuoto LCD ekrano, kuris turi kelis spalvinio apšvietimo variantus bei galimybę pasukti vaizdą 90 ar 180 laipsnių kampu. Deja, šios sistemos negaliu rekomenduoti tiems, kas ieško gero aušinimo: mano atliktų testų metu CoolIT Vantage ALC aušinimo vandeniu sistema savo efektyvumu nusileido gero efektyvumo klasės CPU aušintuvams. Tačiau ši sistema gali būti geru pasirinkimu tiems, kas ieško tyliai veikiančio CPU aušintuvo - Vantage ALC pompa veikia labai tyliai, o automatiškai reguliuojamos ventiliatoriaus apsukos bei galimybė pasirinkti tarp quiet, performance, ir extreme veikimo rėžimų turėtų optimizuoti aušinimo efektyvumo ir triukšmo lygio santykį. Bene didžiausias, mano manymu, šios sistemos trūkumas yra tas, jog ventiliatoriaus apsukos reguliuojamos aušinimo bloko (pagal temperatūrinį daviklį jo viduje). Tokiu atveju prarandama galimybė ventiliatoriaus apsukas reguliuoti per BIOS, o atjungus ventiliatorių nuo aušinimo elemento - įjungiamas garsinis perspėjimo signalas. Signalo atjungimo galimybė nėra numatyta, todėl norint  išjungti signalą ir reguliuoti ventiliatoriaus apsukas per QFan ar specialiu apsukų valdikliu teks prie aušinimo bloko prijungti kitą ventiliatorių, kurio apsukas matytų aušinimo blokas. Kitas trūkumas - nėra galimybės keisti aušintuvo nustatymus per OS, todėl norint pakeisti veikimo rėžimą ar pamatyti ekranėlio temperatūros rodmenis teks nuimti korpuso šoninį dangtį. Ko gero daugeliui tapo įdomu, kokia šio gaminio kaina, todėl paminėsiu, jog internetinėse parduotuvėse CoolIT Vantage ALC kainuoja apie 290 Lt. Tai didesnė kaina, nei daugelio CPU aušintuvų, tačiau lyginant kainą su pigiausiomis watercooling rinkinių  (iš atskirų elementų) kainomis Vantage ALC kaina - mažesnė kone dvigubai.

Susumavęs visus pliusus ir minusus, CoolIT Vantage aušintuvui suteikiu 8 balus iš 10 bei modding.lt rekomenduoja įvertinimą.


Už suteiktą galimybę apžvelgti CoolIT Vantage ALC aušinimo vandeniu sistemą dėkoju modding.lt forumo nariui Juozui.

Jei norėsite pakomentuoti mano straipsnį arba pareikšti savo nuomonę, apsilankykite Modding.lt forume.


modding.lt Facebook'e

Reklama