SR2760-2S-S2

Štai ir atkeliavo dar vienas gaminys iš jums jau pažystamos „RaidSonic Tec.“ arsenalo. Šį karta tai vienas iš naujausių kompanijos SOHO/RAID serijos gaminių, įmantriu ir sunkiai įsimenamu pavadinimu „SR2760-2S-S2” :) Tai pats mažiausias pasaulyje 2.5“ HDD SATA RAID stalčiukas, kuris leidžia greitai ir patogiai, be jokių papildomų kontrolerių sujungti du 2.5“ kietuosius SATA diskus į RAID 0 ar RAID 1 masyvą. Tačiau čia šio gaminio gerosios savybės nesibaigia: dėl savo mažų matmenų (SR2760-2S-S2 yra visiškai tokio pačio dydžio kaip ir standartinis 3.5“ kietasis diskas) šį aparačiuką galima lengvai sumontuoti bet kuriame kompiuteryje, kuriame yra laisvas 3.5“ lizdas. Bet ir tai dar ne viskas: genialių „RaidSonic Tec.“ inžinierių dėka, SR2760-2S-S2 galima prijungti prie bet kokio rinkoje esančio išorinio ar vidinio SATA disko stalčiuko, tarkim prie „Icy Box IB-168SK-B“ ar kito panašaus gaminio. Tai suteikia neeilines duomenų kaupimo ir saugumo galimybes. Na bet apie viską iš eilės...

Truputis teorijos

Iš principo, čia stengsiuos trumpai aprašyti, kas yra RAID bei kuo skiriasi RAID lygmenys, todėl, jei žinote, kas tai yra, galite drąsiai scrollint žemiau :)

RAID akronimas yra išsišifruojams kaip „Redundant Array of Independant Disk Drives”, kas pažodžiui reiškia perteklinį nepriklausomų kietųjų diskų masyvą. Šiai technologijia realizuoti, reikalingi specialūs RAID kontroleriai. Beveik visos šiolaikinės motininės plokštės jau turi integruotus tokius kontrolerius, kas labai palengvina paprasto vartotojo, užsimaniusio RAID, gyvenimą. Bet, kas iš tikrujų yra RAID ir ką tai mums duoda? Iš esmės RAID technologija, mus įgalina virtualiai sujungti kelis fizinius diskus į vieną bendrai veikiančią sistemą, kas padidiną duomenų talpumą, saugumą, perdavimo greitį, suteikia Hot-Swap galimybę bei sumažiną išlaidų kiekį. Šių sistemų yra kelių skirtingų rušių, kurios skiriasi ne tik savo veikimo principu, bet ir paskirtimi. Kadangi, SR2760-2S-S2 palaiko RAID 0 ir RAID 1 standartus, tai juos trumpai ir apibūdinsiu.

RAID 0 – tai pats papraščiausiais būdas padidinti jūsų kietūjų diskų spartą. Šiuo metodu sujungti diskai tiek įrašinėdami duomenis, tiek nuskaitinėdami veikia užtrauktuko (stripe) principu. T.y. Įrasymo metu, duomenys valdiklio yra suskaidomi ir nedidelius (dažniausiai 128 kb) duomenų gabaliukus ir juos pakaitomis surašo į skirtingus diskus. Tai labai panasų į užtrauktuko veikimo principą. Jei įsivaizduotumės užsegtą užtrauktuką, tai būtų visas jųsų duomeny kiekis, užtrauktuko atsegimas būtų duomenų išskaidymas mežyčiais segmentais, o pilnai atsegtas užtrauktukas būtų duomenų segmentų saugojimas skirtinguose diskuose. Duomenų nuskaitymo operacija yra analogiška, tik procesas veikia iš kito galo: duomenų segmentai yra pakaitomis nuskaitomi iš abiejų diskų ir sujungiami į vieną srautą. Tokiu būdų informacijos įrašymas ir nuskaitymas teoriškai du kartus pagreitėja, nes vienu metu dirba abu diskai. Beto bendra sistemos talpa irgi išauga dvigubai: sujungę 2 diskus po 400Gb, gaunate virtualų 800Gb talpos kietajį diską.

Vis dėl to, RAID 0 turi vieną labai didelį trūkumą. Sugedus bent vienam disko masyvui, prarandami viso masyvo duomenys. Todėl duomenų saugumas šioje sistemoje sumažėja per pus.

RAID 1 – tai veidrodiniu (mirror) principu. Šioje sistemoje duomenų įrašymas vienu metu vyksta lygiagrečiai i abu diskus vienu metu. Panašus procesas vyksta ir nuskaitymo metu: informacija yra nuskaitoma iš abiejų diskų, sulyginama ir tik tada siunčiama toliau. Tokiu būdu abiejuose diskuose yra saugoma tokia pati informacija, todėl net sugedus vienam iš jų, jūs neprarasite duomenų. Gaila, bet RAID 1 yra gan brangi, nes duomenų perdavimo sparta yra beveik tokia kaip ir vieno disko, o bendra diskų talpa sumažėja per pus (sujungus 2 diskus po 400Gb, jūs realiai turėsite tik vieną 400Gb virtualų diską). Tačiau RAID 1 sprendimas yra nepamainomas ten, kur yra gyvybiškai svarbi duomenų apsauga, ypač tokių duomenų, kurių kaina kelis kartus viršija viso RAID masyvo kainą.

Žvilgsnis iš arčiau

Dėžutė nepriekaištinga kaip ir visų kitų „RaidSonic Tec.“ gaminių. Ant jos pateikta visa būtiniausiai techninė informacija bei aiškios montavimo iliustracijos.

Štai ką radau, atidaręs dėžutę:

  • SR2760-2S-S2
  • Įrenginio tvirtinimo varžtukus
  • HDD tvirtinimo varžtukus
  • Instrukciją (knygutė ir CD)

Nors SR2760-2S-S2 dizainas nėra labai kuo nors ypatingas (iš didesnio atstumo jį net galima sumaišyti su FDD įrenginiu), bet man atrodo gražus. Nieko nereikalingo: jokių blizgučių, užrašų ar kitokių pagražinimų. Įrenginio priekyje įrengti 2 diskų montavimo stalčiukai, kurie išimami nuspaudus dešinėje esančius mygtukus. Stalčiukų kairėje yra stalčiukų užrakinimo mygtukai, kurie neleidžia atsitiktinai atjungti diskų. Tarp šių mygtukų įrengti du raudonai mėlyni šviesos diodai, iš kurių galima spręsti apie įrenginio darbą.

Aparato viršuje užklijuotas labai naudingas informacinis lapelis, kuriame paaiškinta, ką reiškia diodų spalvos, pateiktos pagrindinės įrenginio specifikacijos bei RAID būsenos perjungimo mygtuko padėtys.

Gale matome tik SATA duomenų ir maitinimo jungtis bei RAID būsenos perjungimo mygtuką. Kadangi SATA jungtys yra įdiegtos toje pačioje vietoje, kaip ir visuose SATA kietuosiuose diskuose, laikantis visų standartų, o pats įrenginys yra tokio pat dydžio, kaip ir standartinis 3,5“ diskas, todėl, kaip minėjau įžangoje, SR2760-2S-S2 galima jungti prie bet kokio SATA diskam skirto stalčiuko.

Kaip matot, patys HDD stalčiukai nėra kuo nors ypatingi. Tai tiesios plastiko rėmeliai, kuriuose pridėtais varžtukais yra tvirtinami kietieji diskai.

Gaila, bet SR2760-2S-S2 yra labai sąžiningai ir patikimai sutvertas ir aš pabijojau jį ardyti, tam kad galėčiau parodyti kas gyvena jo viduje. Teks manimi patikėti, kad viduje yra sumontuotas RAID kontroleris, 30mm aušintuvas, SATA jungtys bei stalčiukų išstūmimo mechanizmas. ir pasitenkinti tuo, kas matosi pro įrenginio angą:

Techniniai parametrai:

  • Dydis: 147 x 101.7 x 25.8 mm
  • Svoris: 0,8 Kg
  • Spalva: Balta
  • Sąsaja: SATA-II
  • Duomenų perdavimo greitis: 300 Mb/s
  • Maitinimas: SATA (22 pin)
  • HDD formatas: 2,5" SATA

Kitos įrenginio savybės:

  • HotSwap ir Autorebuid
  • RAID 0 ir RAID 1
  • Palaikomų diskų talpa iki 2 Tb
  • Ilgaamžės SATA jungtys

Kai kas įdomaus

Reiktų paminėti, kad įrenginio pilnavertiškam veikimui visiškai nebūtini vienodos talpos HDD diskai, ne taip kaip kitiems kai kuriems RAID kontroleriams. SR2760-2S-S2 automatiškai nustato diskų talpas ir kaip atskaitos tašką naudoja mažesniojo disko talpą. Tarkim jūs įdėjote 100 ir 80 Gb diskus ir juos sujungėte RAID 1 metodu. Dėl nevienodų talpų, jūs turėsite 80Gb virtualų diską. Tas pats galioja ir RAID 0, tik čia vietoj 180 (100+80) Gb turėsite 160 (80+80) Gb.

Beje, HotSwap ir Autorebuid palaikymas reiškia, kad net ir įrenginiui veikiant galėsite pakeisti vieną iš diskų. Savaime suprantama, kad tai galioja tik naudojant RAID 1 sistemą. Pakeistasis diskas bus automatiškai susinchronizuotas su veikiančiu sistemoje.

Taip pat, kadangi SR2760-2S-S2 turi integruotą RAID kontrolerį, kuris veikia grynai aparatūriniame lygmenyje, jam visiškai nereikalingi jokie papildomi driveriai. Prijungus SR2760-2S-S2 prie kompiuterio, BIOS automatiškai atpažins ir prijungs diską prie sistemos. Norimus veiksmus su disku (pvz. Formatavimas) galėsite atlikti standartiniais Windows įrankiais. Ši procedūra labai paprastai ir aiškiai aprašyta prie įrenginio pridėtoje instrukcijoje. Be to, driverių nereikalingumas leidžia įrenginį naudoti visose sistemose, kurios tik palaiko SATA sąsają: Windows, Linux, MacOS ir kt.

Pro et Contra

Pliusai

  • Lengvas montavimas
  • Palaiko SATA I, II diskus
  • Palaiko RAID 0 ir RAID 1
  • Nereikalauja papildomų driverių
  • Tinka įvairioms operacinėms sistemoms
  • Palaiko HotSwap ir Autorebuid
  • Pridėta labai gera instrukcija
  • Galima montuoti tiek į PC korpusą, tiek į HDD stalčiukus
  • Įrengtas papildomo aušinimo ventiliatorius
  • Palaiko bendrą disku talpą iki 2Tb

Minusai

  • Ganėtinai brangus (~500 Lt)

Kaip matot, nors pliusų persvara vizualiai ženkli vienas nemalonus minusas atsveria visus pliusus. Kaina tikrai labai aukšta, kas gali atbaidyti potencialius pirkėjus, tačiau šis gaminys nėra skirtas vien namų vartotojui. Greičiau priešingai: jis orientuotas į tą naudojimo sferą, kurioje duomenų kaina kelis kartus viršija pačio įrenginio kainą. Tokios sferos pavyzdžiu galėtų būti kokia nors draudimo firma. Ten dirbama su tikrai svarbiais ir saugotinais duomenimis, kuriuos būtų labai „neekonomiška“ prarasti. Kadangi tokiai firmai svarbu ir įvaizdis, todėl smarkiai abejoju ar pas nors vieną darbuotoją rasite „tower“ tipo PC korpusą, prifarširuotą HDD diskų, dažniau naudojami maži „desktop“ ar „Shuttle“ tipo kompiuteriukai. Juose praktiškai nebeįmanoma įmontuoti papildomų diskų, nemodernizuojant korpuso. Tokiu atveju SR2760-2S-S2 tikrai yra labai geras sprendimas užtikrinantis ne tik duomenų saugumą, bet ir mažas montavimo bei naujo sistemos suderinimo kaštus. Toks pats sprendimas tiktų ir parduotuvėms, kuriose naudojamos kompiuterizuotos kasos bei fiziškai nedideliems serveriams, kuriuose saugoma brangi informacija. Kitaip sakant, pasikartosiu, šis įrenginys skirtas „pramoniniam“ vartojimui o ne namų ūkiui... Atsižvelgdamas į visas gerasias įrenginio savybes, suteikiu 10 balus iš 10 galimų!

Modding.lt komanda dėkoja firmai RaidSonic Tec. už apžvalgai suteiktus produktus.

Beje, jei norėsite pakomentuoti mano straipsnį arba pareikšti savo nuomonę, apsilankykite Modding.lt forume.

modding.lt Facebook'e

Reklama