Steelseries 7H ausinių apžvalga

SteelSeries pakankamai greitai įsitvirtino tarp "žaidimų įrangą" pardavinėjančių kompanijų. Daugiausia su pelėmis, jų kilimėliais, klaviatūromis bei ausinėmis. Būtent ausinės šiandien ir apžvelgiamos. Kalbant tiksliai, tai - 7H modelis, vienas brangiausių "gaming" ausinių serijos modelių, mūsuose kainuojantis 300 litų. Brangesnės, beveik 400 litų kainuojančios 7H USB prie kompiuterio jungiamos per nedidelę išorinę USB garso plokštę, turinčią atskirą DSP su ekvalaizeriu ir virtualiu 7.1 kanalų garsu. Tačiau tuo pasirūpinti gali ir praktiškai visos atskiros garso plokštės, taigi pigesnio modelio pirkėjai daug nepraranda. 300 litų kaina nėra tokia maža, todėl bandysime išsiaiškinti, ar tokią sumą už šias ausines mokėti verta.



Pakuotė ir priedai



Ausinių įpakavimas įprastas. Priekinėje dalyje aiškiai matyti ausinių modelis, savybių aprašymas ir netgi pačios ausinės. Galinėje dalyje nemažai vietos užima daugiau ar mažiau marketinginis tekstas apie ausines keturiomis kalbomis, taip pat trumpas ir aiškus specifikacijų aprašymas ir pakuotės turinio sąrašas. Kartu su ausinėmis randame atjungiamą 1 metro kabelį su garso reguliatoriumi, taip pat 2 metrų ilgintuvą, du papildomus kaušelius, vartotojo vadovą ir SteelSeries lipduką.



Konstrukcija ir pagaminimo kokybė



7H galima vadinti šiokiu tokiu "transformeriu", dėl nelabai įprastos konstrukcijos. Pirmiausia, ausinės gali išsiardyti į tris dalis: kairę ausinę, dešinę ausinę ir jas jungiantį lankelį, kuris paminkštintas dirbtine oda aptrauktu porolonu. Sprendimas ausines padaryti išardomas buvo priimtas siekiant padaryti jas patogesnes transportavimui. Vidinių laidų atskirai prijunginėti čia nereikia - visos trys dalys tarpusavyje jungiasi viduje paslėptais lanksčiais metaliniais kontaktais ir, bent jau kol ausinės yra naujos, kliba nežymiai ir nežinant, neatrodytų, jog ausinės apskritai gali išsiardyti. Tiesa, kyla abejonių, ar daug kas iš tiesų šia funkcija naudosis ir ar po ilgesnio naudojimo klibėjimas netaps labiau pastebimas. Ausinės neužima tiek jau daug vietos, o aš asmeniškai vietoje galimybės sutaupyti truputį vietos labiau vertinčiau tvirtesnį lankelį.



Visas laidas, jungiamas į kompiuterį, tai pat gali būti atjungiamas nuo ausinių. Beje, čia naudojama standartinė mikro USB jungtis. Paties laido (įvilkto į audinį) bei kištukų kokybė labai gera. Pirminio laido ilgis siekia tik 1 metrą ir gali būti naudojamas nebent tokiu atveju, jei kompiuteris stovi ant stalo ir naudojamos korpuso priekiniai audio lizdai. Visais kitais atvejais tenka naudoti 2 metrų audio kabelių ilgintuvą. Plastmasės, iš kurios pagamintos ausinės, kokybė neatrodo labai prasta, tačiau tikrai nėra kažkuo išskirtinė, ypač turint omenyje nemažą jų kainą. Ausinės neišsiskiria ir dideliu lankstumu, galbūt prie to šiek tiek prisideda ir gamintojo nenoras leisti "išklibinti" ausines per sujungimus. Tiesa, po poros savaičių naudojimo lankelis jau galėjo lankstytis patogiau.


Įjungti arba išjungti mikrofoną galima ant ausinių laido (maždaug 60 cm nuo kištuko į ausines) įtaisytu paprastu slankikliu. Čia pat šone yra ir garso reguliatoriaus ratukas, kuris, nors ir nėra didelis, bet reguliuojasi patogiai. Pats mikrofonas gali "pasislėpti" kairiosios ausinės kaušelyje. Reikia pripažinti, kad tai gana patogu. Pats mikrofono vamzdelis yra lankstus, todėl jį galima išlankstyti praktiškai bet kokiais pageidaujamais kampais.





Pačios ausinės kaušeliai yra uždaro tipo - nieko kito, žinant, jog ausinės orientuotos žaidėjams, ir negalima tikėtis. Įprasta, jog uždaro tipo ausinės gerai slopina pašalinius triukšmus, ko ir reikia žaidėjui, taip pat geriau atkuria žemus dažnius. O apie ausų būgnelius drebinančius žemus dažnius parašyti tiesiog privalo bet koks save gerbiantis "gaming" ausinių gamintojas. Tiesa, dažnai būtent su žemais ir dažnai ir persistengiama, tačiau apie garso kokybę - vėliau.





Ausinių dydis pakankamas, kad pilnai uždengtų ausis ir jų nespaustų. Pakeisti ausinių kaušelius labai paprasta. Užtenka nago kraštu užkabinti ir tiesiog patraukti. Nuėmus kaušelį atidengiamas tinkliuku ir plastikiniu rėmeliu apsaugotas didelis, 50 mm, garsiakalbis. Aplink išklijuotas paminkštinimas. Čia konstrukcija pakankamai įprasta ir neišsiskiria iš panašius pinigus kainuojančių produktų. Ausinių kaušeliai gali šiek tiek pasisukti į šonus tiek vertikaliai, tiek i horizontaliai.


Specifikacijos

  • Dažnių juosta: 18 - 28000 Hz
  • Impedansas: 32 Omai
  • Jautrumas (esant 1 kHz dažniui, prie 1V RMS): 112 dB
  • Kabelio ilgis: 1 m (+2 metrų ilgintuvas)
  • Kištukai: 3,5 mm
  • Mikrofono dažnių juosta: 50 - 16000 Hz
  • Mikrofono garso priėmimas: vienkryptis
  • Mikrofono jautrumas: -38 dB

Ausinių specifikacijos atrodo labai patraukliai. Ypač plati atrodo ausinių atkuriamų dažnių juosta. 32 omų ausinių įėjimo varža reiškia, jog papaildomas stirpintuvas joms nėra reikalingas - jas galima tiesiog jungti prie bet kurio kompiuterio garso plokštės. Mikrofono įrašomų dažnių juosta nėra tokia plati, tačiau to jam ir nereikia. 50 Hz - 16 kHz juostos visiškai pakanka perduoti žmogaus balsą. Pašaliniai garsai iš šonų šio mikrofono taip pat yra ženkliai prislopinami.


Testavimas


Metodika


O dabar šiek tiek plačiau apie tai, kaip bus testuoajamos šios ausinės. Visų pirma, konkurentas joms šiandien bus Sennheiser HD515 G4MER. Sennheiser užsitarnavusi labai gerą vardą tarp ausinių gamintojų, ir ne žaidimams, o muzikos klausymui skirtų produktų. Tiesa šis modelis yra šioks toks bandymas labiau privilioti žaidėjus. Tai, be abejo, nėra pats geriausias ir brangiausias Sennheiser HD serijos modelis (~200 Lt Lietuvoje), tačiau ir tokia kaina, reikia pripažinti, nėra labai maža. Tiesa, HD515 neturi mikrofono.

Pradžioje seks įprasti testai: muzikos klausymas, filmai bei žaidimai. Muzikos testams pasirinkau kelis mėgstamus Ian Pooley, Miguel Migs bei Kaskade house takelius (192-320kbps MP3), kelis lounge rinkinius, šiek tiek akustinių gitarų skambėjimo iš Andy McKee ir Don Ros (FLAC) ir šiek tiek lengvo roko iš RHCP ir Jimi Hendrix Experience. Taip pat išbandžiau ir kaip su šiomis ausinėmis skamba Denon Audiophile Test SACD rinkinys (aišku, kompiuteris jį nuskaito kaip įprastą audio CD). Ausinių žemų dažnių ribas išbandžiau Bass Mekanik rinkiniu Quad Maximus. Žaidžiant išbandytas Call of Duty MW2, Battlefield 2 ir Dirt 3. Taip pat šiek tiek dėmesio bus atkreipta ir į ausinių mikrofoną.

  Viskas atrodo gražu ir tvarkinga, tačiau garsas visada išliks šiek tiek subjektyvus dalykas netgi tarp labai gerą klausą turinčių žmonių. Vienam galbūt kažkiek svarbiau bus girdėti sodrų vokalą, kitam - aiškius ir skaidrius aukštus dažnius. Precizine klausa aš, kaip ir dauguma žmonių, pasigirt negaliu, todėl tenka į pagalbą pasitelkti techniką. Nors paprastai matavimo mikrofonais testuojamos kolonėlės tačiau tas pats principas gali būti pritaikytas ir ausinių testavimui. Taigi, norint gauti ausinių dažninę charakteristiką, kurioje matyti, kaip lygiai atkuriama visa dažnių juosta, viena ausinė yra uždengiama plokštele, kurios viduryje, maždaug toje vietoje, kur yra žmogaus ausies landa, yra išgręžta skylė. Pradinė mintis buvo imituoti ir ausies kanalą, bet guminė žarnelė per daug kraipė garsą, taigi bent jau kol kas teks apsieiti be jos. Ir nors ausinės kurtos taip, jog optimaliai skambėtų būtent tokiu atstumu, kokiu jas užsidėjus yra ausies būgnelis nuo ausinių garsiakalbio. Keičiant atstumą skambesys labai greitai pradeda keistis. Tiesa, tai mažiau aktualu ausis uždengiančioms ausinėms nei "in-ear" tipo ausinėms. Dėl visos šios sistemos netobulumų gali atsirasti papildomi iškraipymai, tačiau bet kokiu atveju šiek tiek naudingų duomenų iš šių matavimų gausime. Reikia paminėti ir tai, kad labai retos pasižymi labai lygiomis dažninėmis charakteristikomis, ne taip, kaip sakykim, studijiniai monitoriai. Tiesiog čia vaizdžiai matysime, kokie dažniai labiau dominuoja ir kaip tai siejasi su subjektyvaus klausymosi įspūdžiais.

Dabar šiek tiek apie pačią matavimo techniką. Matavimo mikrofonai nėra pigūs, o mano ar modding.lt finansai yra kuklūs, taigi primityvus matavimo mikrofonas buvo sukonstruotas naudojant aukštos kokybės, tačiau gana pigiai kainuojančią elekretinę Panasonic WM-61A kapsulę. Grafikus braižo Rightmark Audio Analyzer programa, naudojama ir garso plokščių apžvalgoms. Ta pati metodika bus taikoma ateityje ir kitų ausinių testavimui, taip pat, su šiokiomis tokiomis korekcijomis - ir kolonėlių apžvalgoms.

Kadangi testuojamų ausinių įėjimo varža nėra didelė ir jos puikiai veikia jungiant tiesiog į garso plokštę, abi ausinių poros be jokio papildomo priešstiprintuvio jungtos prie ASUS Xonar D1 garso plokštės. Prie tos pačios garso plokštės audio įėjimo jungtas ir matavimo mikrofonas. Xonar D1 gal ir nėra studijinė plokštė, tačiau turi pakankamai kokybiškus garso įėjimą ir išėjimus.

Ką gi, šiek tiek išsiplėčiau. Laikas rezultatams!

Rezultatai


Muzikos klausymas


Pirmas įspūdis užsidėjus ausines ir įsijungus muziką: "geriau nei tikėjausi". Galbūt todėl, kad į ausines žaidimams iškart žvelgiu su šiokiu tokiu neigiamu nusistatymu (iš ankstesnės patirties), jog muzikoje jos per daug iškelia žemiausius ir aukščiausius dažnius. Ir taip, žemi su 7H stiprūs, šiek tiek per stiprūs, tačiau ne taip "baisiai", kaip tikėjausi dar prieš klausydamas. Žemiems netrūksta nei gilumo, nei atakos, skamba pakankamai tiksliai. Ausinių žemų dažnių "dugnas" tikrai gali būti artimas deklaruotiems 18 Hz, kadangi Bass Mekanik įrašai, bent jau mano ausiai, skambėjo be iškraipymų net prie žemiausių dažnių. Bet kaip jau minėjau, apatinė dažnių ribos skambėjimas vis dėlto užkelta truputį per daug, bendram skambėjimui pradeda trūkti lengvumo.

Vidutinės dažnių juostos taip pat tikėjausi prastesnės. Tačiau ir ji kartais skamba pakankamai sausai. Tarkime saksofono skambėjimas šiek tiek "pridusintas". Kartais trukdyti ima žemų dažnių kišimasis.

Aukšti dažniai iškart pasirodo per daug aštrūs. Noras padaryti ausines skambančias skaidriai ko gero buvo per didelis. Elektroninėje muzikoje jie per daug rėžia ausį, skamba šaižiai - ten ir taip paprastai stengiamasi "hi-hat'us" ekvalaizeriu iškelti aukštyn. Situacija kiek geresnė su, pavyzdžiui, smuikais, tačiau muzikai vis tiek trūksta gyvumo.

Sennheiser gaminys taip pat turi savų problemų, kaip nevisai išpildyti žemieji dažniai, kartais "suveltai" skambantys vidutiniai. Dėl to pakankamai sunku išskirti aiškų laimėtoją šioje dalyje. Natūraliau skambančiomis ko gero reikėtų vadinti HD515.

Žaidimai


Lenktynės apskritai nėra žaidimų žanras kuriam būtinai "reiktų" gerų ausinių. Žaidžiant tiesiog malonu girdėti gražiai skambančius variklius. Steeleries 7H čia nenuvilia. Minėti trūkumai muzikoje čia virsta privalumais. Lenktynėse puikiai girdėti variklių triukšmas, pakankamai lengva susiorientuoti kurioje pusėje ir ar daug nutolęs yra už nugaros esantis varžovas.

Priekaištų ausinėms neturiu ir pirmojo asmens šaudyklėse. Orientuotis su jomis aplinkoje lengva, garsesni aukšti dažniai išryškina smulkesnius ir paprastai galbūt ne taip gerai girdimus aplinkos garsus. Žaidimo erdvė su 7H tiesiog atrodo platesnė nei su HD515. Taigi čia tašką gauna Steelseries.


Naudojimo patogumas


  Ant galvos 7H laikosi labai patogiai. Kaušeliai visiškai uždengia ausis, viršutinė dalis pakankamai minkšta, sureguliuoti pageidaujamą aukštį taip pat nekyla jokių problemų. Nešiojami akiniai su ausinėmis taip pat nepradeda spausti ausų. Garso izoliavimas su "odiniais" kaušeliais veikia tikrai gerai. Vienintelė problema - dėl gero prispaudimo ausų oda gana greitai pradėjo kaisti ir jau po pusvalandžio 25 laipsnių kambario temeperatūroje ausys labai džiaugėsi išlindusios iš po ausinių. Todėl tenka padaryti pertrauką arba keisti kaušelius į "pūkuotus", su kuriais, nors aplinkos triukšmas slopinamas ir silpniau, tačiau galima komfortabiliai sėdėti ilgiau. Pats dažniausiai naudoju "in-ear" tipo ausines, kurių ausyje praktiškai nejaučiu. Labiau prie ausis "apglėbiančių" ausinių pratę žmonės prie ausų kaitimo galbūt pripratę labiau. 

Asmeniškai man nepriklausomai nuo naudotų 7H pagalvėlių, ant ausų maloniau gulėjo Sennheiser HD515. Greičiausiai, dėl didesnės paties kaušelio formos bei todėl, kad jos naudotos jau ilgesnį laiką.

Dažnių atsakas



Prie šio grafiko reikia nemažai komentarų. Pirmiausia, čia matote ne lygią tiesę. Visi matomi "spygliai" atsiranda dėl pašalinių triukšmų, kuriuos ateityje pasistengsiu pašalinti. Kaip jau minėjau prie testavimo metodikos, dirbtinis ausies kanalas sukelia dar daugiau papildomų triukšmų, kuriuos taip pat reiktų "išminusuoti", o ausinei esant arčiau mikrofono, šis pagauna daugiau žemų dažnių nei žmogaus ausies būgnelis, užsidėjus ausines. Tai matyti ir galutiniame rezultate. Grafikas būtų panašus ir naudojant ausies kanalą, tačiau žemųjų dažnių diapazone kreivė būtų tiesesnė. Atvirkščias variantas su aukštaisiais dažniais. Jie šiek tiek užgožiame. Grafike matyti nevisai lygus perėjimas iš žemų į vidutinių dažnių juostą. Per daug garsūs žemieji ties šia vieta girdimi ir tiesiog klausantis ausinių.



Mikrofono rezultatai

Ausinių mikrofono įrašymo kokybė. Kaip ir turėtų būti, įrašo jis tik pakankamai arti esančių šaltinių keliamą garsą, tačiau krypčiai nėra ypatingai jautrus. Balso pokalbiams jis tinka puikiai. Tik bandant įrašinėti platesnės dažnių juostos garsus rezultatas nebus toks geras. Keli pavyzdžiai su tikrai ne pačiomis tiksliausiomis Microlab X15 kolonėlėmis:

7H <-> WM-61A (1)

7H <-> WM-61A (2)

 Pabaigai - keli audio įrašai, atlikti įrašinėjant garsą iš ausinių (mono). Be abejo, garsas tikrai nėra 100% toks, kokį girdėtumėte savo ausyse. Ir ne tik dėl netobulumo testavimo įrangoje, bet ir dėl jūsų turimos audio aparatūros, kuri bet kokiu atveju kažkiek iškreips rezultatus.

Įrašas 1 | Įrašas 2 | Įrašas 3 | Įrašas 4 | Įrašas 5


Iš tiesų šiame įraše minėti ausinių trūkumai paryškinami žymiai labiau nei realybėje. Žemi čia išsišoka dar labiau, o pats garsas yra sausesnis. Tuo tarpu aštrūs aukšti atvirkščiai - nuslopinti. Tačiau jų prigimtis pakankamai gerai girdima ir šiuose įrašuose.

Išvados


Tad kur galų gale atsiduria 7H? Tai nėra pačios muzikaliausios ausinės, tačiau tokios nėra ir dauguma kitų "žaidimams skirtų" ausinių. Muzikos atkūrimą su šiomis ausinėmis galima vadinti "vidutinišku", tai yra tikrai prastesniu nei būtų galima gauti renkantis ausines muzikai iš Sennheiser, Denon ar kito gamintojo (netgi HD515 mano nuomone būtų tinkamesnės vien tik muzikos klausymui) už tą patį biudžetą. Koją čia labiausiai kiša cypsintys aukšti dažniai ir į vidurinę juostą užlendantys žemieji. Pats ausinių dizainas nėra prastas, mikrofonas, kurio įrašymo kokybės tikrai negalima vadinti prasta, taip pat protingai paslėptas ir lengvai reguliuojamas. Jis neturi plačios dažnių juostos, tačiau ji tinkamai sukoncentruota ties žmogaus balso diapazonu ir puikiai tinka pokalbiams. Tiesa, ausinių panaudotų medžiagų kokybė kiek prastesnė, nei norėčiau matyti gaminyje tokioje kainų kategorijoje.

Kalbant apie ausines žaidimams, 7H atrodo tikrai geriau. Minėti minusai muzikos atkūrime čia netgi tampa privalumais. Su ausinėmis lengva orientuotis erdvėje, maloniai skamba sprogimai, aiškiai girdėti pašaliniai garsai. Taigi iš esmės kaip ausinės žaidimams Steelseries 7H skamba labai neblogai.

Europoje Steelseries 7H kainuoja apie 280 litų. Ir tai yra nemažai. Tiesa, tai pakankamai įprasta kaina žaidėjų ausinėms. Ir nors muzikos mėgėjams rekomenduoti 7H tikrai negaliu, geimeriai į jas galėtų atkreipti dėmesį. Galutinis ausinių įvertinimas - 8 iš 10.

Modding.lt komanda dėkoja SteelSeries atstovams už suteiktą galimybę apžvelgti 7H ausines.

Jei norėsite pakomentuoti mano straipsnį arba pareikšti savo nuomonę, apsilankykite Modding.lt forume.

modding.lt Facebook'e

Reklama